معرفی وبلاگ
سلام من مرصاد هستم با يه شخصيت عادي متمايل به شاد عاشق درس بودم ولي به دليل نامردي و وحشی گری بعضي از معلمين که فقط کتک زدن بلد بودن از درس زده شدم هدفم از ايجاد اين وبلاگ ايجاد دوستي هاي معقول و سالم در فضاي مجازي است امیدوارم بعداز دیدن این وبلاگ از مطالب درج شده راضی باشید به امید دیدار. (به نظر شما اگر مهدی فاطمه بین ما حاضر بود چند نفر از مسئولین کشور شیعه ایران را در پست خود ابقا می کرد؟!) ايميل من: mersadnemati@yahoo.com
دسته
دوستان تبیانی
سايت هاي ديگر
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 844363
تعداد نوشته ها : 1462
تعداد نظرات : 660

فریاد بی صدا

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
مقبره‌ «حيات‌ الغيب‌« در 50 كيلومتري‌ جنوب‌ غربي‌ خرم‌آباد و در روستاي‌ «قالبي» واقع‌ شده‌ است‌. در ورودي‌ مقبره‌ از شمال‌ گشوده‌ مي‌شود و كفش‌كن‌ آن‌، 5 پله‌ بالاتر از كف‌ مقبره‌ است‌. قبر در گوشه‌ جنوب‌ شرقي‌ مقبره‌ قرار دارد. در ديوار جنوبي‌، محرابي‌ به‌ بلندي‌ 2.1 متر با حاشيه‌ گچ‌بري‌ است‌. اين‌ بنايكبار به‌ دستور محمود ميرزاي‌ قاجار تعمير شد كه‌ تاريخ‌ آن‌ بر روي‌ يكي‌ از سنگ‌ها نوشته‌ شده‌ است‌.


دسته ها : ايرانگردي
دوشنبه 1 2 1393 16:1
اين عمارت كه در ميان پارك شهر رشت (باغ محتشم) جاي گرفته از بناهاي زيباي شهر رشت به شمار مي آيد. رودخانه گوهر رود با انحناي خاصي از جنوب ساختمان و باغ عبور كرده و زيبابي محيط اطراف بنا را دو چندان مي سازد. باغ محتشم و عمارت كلاه فرنگي در زمان محمد صادق خان اكبر سردار محتشم ملقب به سردار معتمد ساخته شد. اين بنا از بيرون سه طبقه به نظر مي آيد. در حالي كه از داخل داراي چهار طبقه است. در اطراف ساختمان در طبقات اول و دوم 18 ستون چوبي كار گذارده شده كه بام و بالكن طبقه دوم را روي خود استوار مي دارند طبقات اول و دوم هر يك داراي دو اتاق است. اين اتاق ها هر يك به وسيله پنجرهايي نورگيري داخلي و تهويه مناسب هوا را در فصل گرم سال ممكن مي سازند. عمارت كلاه فرنگي يك بناي چند ضلعي است. همين مساله ظاهر زيبايي به ساختمان مي بخشد و از يكنواختي نماي بيرون آن جلوگيري مي كند. بلندترين اتاق اين عمارت هشت گوش و از هر سو داراي پنجره هايي است كه رو به باغ باز مي شود. مصالح به كار رفته در اين بنا آجر، چوب و گچ است. از سفال هاي خمره اي قرمز رنگ نيز براي پوشش بام استفاده شده است. عمارت كلاه فرنگي مدت ها محل سكونت حاكمان و فرمانداران شهر رشت بود و بارها به دست تعمير و مرمت سپرده شد. در سال 1374 اين عمارت به مديريت ميراث فرهنگي گيلان واگذار گرديد و امروزه از آن به عنوان مركز آموزش هنرهاي سنتي استفاده مي شود.


دسته ها : ايرانگردي
شنبه 23 1 1393 12:56
در حاشيه‌ جاده‌ بيستون‌ به‌ كرمانشاه‌، نقش‌ برجسته‌ مرد نيرومندي‌ پهلو داده‌ بر پوست‌شير نمايان‌ است‌. اين‌ نقش‌ برجسته‌ شخصي‌ نيرومند و عرياني‌ را نشان‌ مي‌دهد كه‌ موي‌ و ريش‌ مجعددارد و بر پهلوي‌ چپ‌ روي‌ نقش‌ شيري‌ در زير سايه‌ درختي‌ لميده‌ است‌. در سمت‌ چپ‌ آن‌ پياله‌اي‌ ديده ‌مي‌شود. اين‌ نقش‌ دست‌ راستش‌ را روي‌ پاي‌ راست‌ قرار داده‌ و پاي‌ چپش‌ را تكيه‌گاه‌ پاي‌ ديگر كرده‌ است‌. طول‌ مجسمه‌ 147 سانتي‌ متر است‌.

در پشت‌ سر مجسمه‌، كتيبه‌ و نقوشي‌ ديده‌ مي‌شود كه‌ به‌ خط‌ يوناني‌ قديم‌ نوشته‌ شده‌ است‌. نقوش‌ كنار كتيبه‌ عبارت‌ است‌ از نقش‌ يك‌ درخت‌ كه‌ بر شاخه‌ آن‌ كماني‌زده‌ شده‌ و دو سر آن‌ نوك‌ اردكي‌ است‌. همچنين‌ تيرداني‌ پر از تير بر شاخه‌ درخت‌ آويخته‌ شده‌ است‌. در دو طرف ‌سكويي‌ كه‌ مجسمه‌ بر روي‌ آن‌ قرار دارد، ديوارهاي‌ سنگي‌ ديده‌ مي‌شود. ديوارها از سنگ‌ نتراشيده‌ چيده‌ شده‌ و با اندود گچ‌، روي‌ آن‌ را پوشانده‌اند.


دسته ها : ايرانگردي
دوشنبه 26 12 1392 17:47

عكس

برج قربان يكي از آثار تاريخي قرن هفتم يا هشتم هجري است.
    اين برج در محل زندهاي شهر همدان بين چهارباغ شهيد مدني و خيابان طالقاني واقع است و مدفن شيخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همداني و جمعي از امراي سلجوقي است كه به طرزي ساده و بي پيرايه ساخته شده است.
    درباره علت نامگذاري اين بنا به برج قربان، معروف است كه در جريان شورش افاغنه در اواخر دوره صفويه فردي به نام قربان اين محل را سنگر گاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران، از اهالي محل دفاع كرده و از اين رو مسجد و بقعه به نام او شهرت يافته است.
     در سال 1312 و در حين انجام تعميرات درزير برج، سردابي پيدا شد كه كليه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشت.
    اين برج در تاريخ 28 / 4 / 1354 در فهرست آثار تاريخي و ملي ايران به ثبت رسيده است.
    اين بنا از يك برج 12 ضلعي آجري با گنبد هرمي شكل 12 ترك آجري تشكيل شده است. طول اضلاع 12گانه برج از بيرون بيش از 2 متر و از درون كمي بيش از يك متر است.
    جبهه خارجي بنا را طاق نماهايي با عمق 15 سانتي متر و پهناي 123 سانتي متر در هر ضلع تشكيل مي دهد كه هر يك به وسيله يك گوشواره از سطح خارجي جرزهاي 12گوشه به عقب نشسته و در جبهه داخلي برج نيز طاق نماهايي به عمق 20 و عرض 90 سانتي متر قرار گرفته است. اين بنا فاقد هرگونه كتيبه و گچبري و تزئينات است.
    از سال 1330 بخش فوقاني برج قربان تخريب شده و فرو ريخته بود كه مرحوم محمد تقي مستوفي، رئيس سازمان باستان شناسي آن زمان براي هزاره بوعلي سينا آن را تعمير كرد. به طور كلي برج قربان در 30 سال اخير اندكي تعمير شد و نمايي پيدا كرد.
    اين برج به عنوان جاذبه اي تاريخي در حال حاضر از طرف سازمان ميراث فرهنگي بازسازي شده است و بخشي از خانه هاي اطراف نيز خريداري و دور آن حصاركشي شده و رفت و آمد براي توريست ها طي مقرراتي انجام مي شود.
    در وسط برج قربان روي طاق سردابه سنگ قبري ساده و معمولي قرار دارد كه اين متن به صورت برجسته و در 6 سطر روي آن حجاري شده است: «يا غفارالذنوب هذا قبرالمرحوم المغفور الوصل رحمه الله تعال محمد، في شهر ذيحجه الحرام سنه 1090» اين سنگ در دوره صفويه ساخته شده است.
    جد اعلاي ابوالعلاء همداني، عرب تبار بوده ولي او و پدرانش همداني بوده اند. تاريخ وفات او را 488 ذيحجه نوشته اند.

دسته ها : ايرانگردي
چهارشنبه 27 10 1391 23:41

آتشگاه، آبشاري است كه در فاصلهٔ ۴۰ كيلومتري شهر لردگان از توابع شهركرد واقع شده است. اين آبشار در دره‌اي به طول سه كيلومتر قرار دارد كه مسير آن از محل چشمه تا محل اتصال به رودخانه خرسان را انواع درختان و گياهان جنگلي فرا گرفته‌ است.

عكس

دسته ها : ايرانگردي
جمعه 10 6 1391 1:33

امامزاده هادي در مسير جاده قديم شهر ري،بين خيابان فداييان اسلام و ابن بابويه در محوطه اي وسيع و پر درخت قرار دارد.

اين امامزاده منتسب به امام موسي كاظم هفتمين امام شيعيان است و تاريخ بناي مرقد به زمان شاه طهماسب صفوي برمي گردد كه در سال هاي 1329قمري و 1373شمسي بازسازي شده است.بقعه مساحتي حدود 15000مترمربع دارد و مقبره دروني حرم امامزاده با كاشي معرق تزئين شده است.


دسته ها : ايرانگردي
سه شنبه 10 5 1391 19:58

عكس

به دليل داشتن درختان كهنسال شبيه پارك هاي جنگلي است و به خاطر همين جنگلي بودن تعداد زيادي پرنده را لابه لاي شاخه هاي درختان آن در حال جستجو مي توانيد پيدا كنيد.

حتي اگر آنها نبينيد مطمئن باشيد صداي آوازشان را خواهيد شنيد.

مكان:تهران،خيابان شريعتي،بلوار صبا،خيابان قيطريه

عكس

دسته ها : ايرانگردي
يکشنبه 8 5 1391 23:51

مسجد ملارستم از جالبترين مساجد مراغه است و گفته مي شود يكي از اولين بناهاي شاه طهماسب بوده است.

اين مسجد در ميدان ملارستم در خيابان قدس مراغه قرار دارد.

سردر بلند ورودي مسجد قوس جناقي و مقرنسي گچي دارد.شبستان مسجد ملارستم 35 ستون چوبي در پنج رديف دارد كه سقف چوبي مسجد را نگه داشته اند.

ستون ها و سرستون هاي چوبي مسجد تزئيناتي قابل توجه دارند.

دسته ها : ايرانگردي
دوشنبه 26 4 1391 20:25

عكس

در ميان ديدني هاي استان مركزي چشمه آب گرم محلات از قديم معروف بوده است.

چشمه جوشان آب گرم محلات در 25 كيلومتري شمال شرقي محلات قرار گرفته و از طريق يك جاده آسفالته به جاده دليجان محلات متصل مي شود.

از سمت شمال هم به جاده اصلي قم،اصفهان مي رسد.اين چشمه از نوع آب هاي گرم عمقي است.عمق اين نوع آب هاي گرم به 20هزار متر و گرماي آن متناسب با عمق و سرعت بالا آمدن گاهي به 100درجه سانتي گراد هم مي رسد.

تركيبات آب اين چشمه شامل املاح معدني مختلف،ويژگي درماني به آن داده است.

دسته ها : ايرانگردي
پنج شنبه 15 4 1391 17:46

كوههاي منحصر به فرد و زيباي مريخي كه در جاده چابهار به گواتر ديده مي شوند،از زيباترين مناظر طبيعي ايران هستند كه كمتر مورد توجه قرار مي گيرد.حدو 40 تا 50 كيلومتر بعد از چابهار به سمت بندر گواتر كوههايي هستند كه به كوههاي مينياتوري يا مريخي معروفند.اين كوهها در مناطق جنوبي سيستان و بلوچستان قرار دارد.

عكسعكسعكس

دسته ها : ايرانگردي
سه شنبه 26 2 1391 18:28

غار كرفتو در دل صخره هاي مرتفع و در 67 كيلومتري شمال غرب شهر ديواندره و با فاصله تقريبي 70 كيلومتري شرق شهر سقز در نزديكي روستاي يوزش باش كندي واقع است.از آثار گردشگري استان كردستان است كه باستان شناسان آن را مربوط به دوره سوم زمين شناسي مي دانند.كتيبه اي يوناني بر سردر يكي از اتاق هاي طبقه سوم اين غار وجود دارد كه از اين غار به عنوان معبد هراكلس نام برده شده است.

طول غار حدود 750متر است و راههاي فرعي متعددي از آن منشعب مي شود و داراي 4 طبقه است.

عكسعكسعكس

دسته ها : ايرانگردي
سه شنبه 26 2 1391 18:16

عكسباغلار باغي به معني باغ باغ هاست.اين مكان در زمان هاي قديم پر از باغ و گردشگاهي بود براي مردم،اما حالا آن باغ ها جاي خود را به وسايل بازي و شهربازي داده اند.اين پارك در دامنه كوه و جايي مرتفع بنا شده است.آب و هواي اين منطقه كه در شمال تبريز واقع شده خيلي خنك است.

مكان:بلوار استادشهريار،ضلع شمالي كوي ولي عصر،پارك باغلار باغي.

دسته ها : ايرانگردي
يکشنبه 24 2 1391 19:12

عكس(تصوير مرتبط با متن نمي باشد)

در 65 كيلومتري آمل بعد از روستاي اسك،سمت چپ،مسيري فرعي قرار دارد كه در اين مسير پنچ شش روستا پشت سر هم قرار دارد.

اسم آخرين روستا، آب گرم است كه بدليل خاصيت آب گرم اين روستا در درمان بيماريهاي مفصلي ،اسم روستا را هم آب گرم گذاشته اند.


دسته ها : ايرانگردي
جمعه 22 2 1391 13:56

عكس

از بناهاي دوره پهلوي است كه در جنوب ميدان معلم چالوس و در منطقه اي به نام محوطه كاخ قرار گرفته و در حال حاضر به عنوان مكان اداره ميراث فرهنگي چالوس مورد استفاده قرار مي گيرد.

پشت بام اين كاخ ،شيرواني و تراس آن نرده چيني است.اين كاخ براي استراحت كوتاه مدت بكار مي رفته است.

دسته ها : ايرانگردي
پنج شنبه 21 2 1391 13:56

اين مراسم با بيش از پانصد سال قدمت (به مرور زمان همراه با تغيرات)همه ساله در نيمه دوم ارديبهشت در روستاي اسك بخش لاريجان در فاصله 85 كيلومتري شهرستان آمل در مسير جاده هراز برگزار مي شود.

در اين روز مردها با در دست داشتن غذا و ميوه و چاي از روستا بيرون مي روند و امور روستا را به زن ها واگذار مي كنند و زنان روستا هم از بين خود يك نفر را براي زمامداري انتخاب مي كنند.

در اين روز ورود مردها به داخل روستا ممنوع است و مرداي كه به تذكرات توجهي نكنند با چوب دستي زنان روستا مواجه خواهند شد.

عكسعكس1عكس2عكس1تصويرتصوير

دسته ها : ايرانگردي
سه شنبه 19 2 1391 15:8
X